Jakie są rodzaje gaśnic?

Gaśnice znajdują się w domach prywatnych, w budynkach użyteczności publicznej, mamy je również w naszych samochodach. Służą one do gaszenia pożarów, a ich czerwona barwa jest na tyle charakterystyczna, że od razu pozwala na ich znalezienie oraz użycie. Choć wiele osób tego nie wie, każda gaśnica ma inne przeznaczenie. Skąd dowiedzieć się jakie ma ta, której chcemy użyć? Mówi o tym etykieta umieszczona na gaśnicy i specjalna litera, którą jest ona oznakowana.

Literowe oznaczenia na gaśnicach

Ze względu na to, iż gaśnice mogą mieć różne wypełnienie oraz kształty, wprowadzono ich oznaczenie przy pomocy liter. Służy ono do szybszej orientacji na temat tego, jaki pożar można nimi ugasić.

Litera A oznacza, iż gaśnica jest przeznaczona do gaszenia ciał stałych. Ciała ta prócz płomienia, ulegają także rozżarzeniu. Mowa tutaj zatem o takich materiałach jak guma, drewno czy też papier.

Litera B oznacza gaśnice, którymi można ugasić pożar cieczy oraz ciał stałych. Ciała stałe w tym przypadku muszą ulegać topnieniu, jak przykładowo smoła, polietylen oraz benzyna.

Litera C dotyczy gaśnic, przy których pomocy można ugasić gazy palne. Zaliczyć do nich możemy propan, metan bądź też acetylen.

Litera D to gaśnice, którymi gasi się metale palne. Takimi metalami są uran czy magnez.

Litera E to natomiast gaśnice, które służą do gaszenia urządzeń pod napięciem bądź też pożarów, które rozwijają się w okolicy różnych urządzeń elektrycznych.

Litera F to gaśnice, którymi gasi się łatwopalne środki gotujące. Można wśród nich wymienić tłuszcze zwierzęce czy też oleje roślinne.

Rodzaje gaśnic ze względu na środek gaśniczy

Gaśnice można podzielić również pod względem tego, jaki zawierają one środek gaśniczy.

Jednymi z najpopularniejszych są gaśnice proszkowe. Taka gaśnica posługując się niepalnym gazem, wyrzuca proszek gaśniczy. Proszek ten wpływa na to, iż tlen jest odcinany od powierzchni, która płonie.

Gaśnice proszkowe można podzielić również na te z wypełnieniem węglanowym oraz fosforanowym. Te z wypełnieniem węglanowym, mogą gasić pożary B i C. Natomiast fosforanowe A, B i C.

Gaśnice CO2, wykorzystują natomiast skroplony dwutlenek węgla. Gdy dochodzi do jego rozprężenia, wówczas osiąga on temperaturę -78 stopni Celsjusza. Takie gaśnice nazywa się potocznie śniegowymi. Można za ich pomocą gasić pożary B, C i E.

Ostatni typ to gaśnice wodne pianowe. W ich środku znajduje się piana gaśnicza , która uwalniana jest za pomocą sprężonego gazu. Można nimi gasić pożary typu A, B i F.

Gdzie powinno się umieszczać gaśnice?

Gaśnica służy podjęciu jak najszybszej reakcji, w momencie wystąpienia pożaru. Dlatego też powinna być ona umieszczona w miejscu, które jest ogólnodostępne. Można ją umocować do ściany, przy pomocy specjalnego zaczepu. W niektórych miejscach stoi ona natomiast na podłodze, jednak wówczas musi zostać umieszczona w specjalnej objemce.

Możesz również polubić…