Szkolenie BHP dla pracowników – dlaczego warto zlecić je zewnętrznej firmie?

Zasady BHP są niezbędne, aby pracownik poznał najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom tego typu szkolenie. Jakie są zalety powierzenia tego zajęcia profesjonalnej firmie? Szkolenie BHP dla pracowników – kogo obowiązuje?

Szkolenie BHP dla pracowników – kogo obowiązuje?

Z początkiem roku 2019 w życie weszła nowelizacja ustawy, która znosi obowiązek uczestnictwa w szkoleniach BHP dla pracowników o charakterze administracyjno-biurowym. Nadal jednak pracodawca jest zobowiązany przeszkolić całą resztę pracowników i zadbać o to, aby poznali oni zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obecnie szkoleniom BHP podlegają:
a) osoby, które kierują pracownikami;
b) pracownicy inżynieryjno-techniczni;
c) pracownicy na stanowiskach robotniczych;
d) szereg innych specjalności, do których zaliczają się m.in.: nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby pracujące w agencjach mieszkaniowych i ubezpieczeniowych, przedstawiciele handlowi.

Szkolenia BHP – wysoka skuteczność

Jak widać z poprzedniego akapitu, nadal ogromna część pracowników musi przejść wstępne szkolenie, na które składa się instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Ta pierwsza część szkolenia może być przeprowadzana przez pracodawcę, albo przez wyspecjalizowaną w tej dziedzinie firmę. Z kolei instruktaż stanowiskowy odbywa się w miejscu pracy i odpowiada za niego kierownik. Przedsiębiorstwa oferujące profesjonalne szkolenia nie tylko zaznajomią pracowników z niezbędną wiedzą, ale też zrobią to w przystępny i ciekawy sposób. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie taki typ nauczania przynosi najlepsze efekty. W przypadku BHP to niezwykle ważne – dobrze przyswojona wiedza zwiększy bezpieczeństwo pracowników i usprawni wykonywanie pracy.

Szkolenie BHP przeprowadzane przez zewnętrzną firmę

Dla oszczędności cennego czasu i pewności, że podczas szkolenia BHP uwzględnione zostaną wszystkie ważne kwestie, zgodne z aktualnymi wymaganiami prawnymi, wielu pracodawców decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznego usługodawcy. Nie tylko posiadają oni dostęp do urozmaiconych materiałów dydaktycznych, ale mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem.

Szkolenie BHP dla pracowników jako opłacalna inwestycja

Zapoznanie pracowników z ewentualnymi niebezpieczeństwami i sposobami postępowania w sytuacjach kryzysowych pozwala przeciwdziałać wielu ryzykownym sytuacjom. To ogromna odpowiedzialność dla pracodawcy. Na szczęście z pomocą profesjonalnej, doświadczonej firmy szkolenie BHP pracowników wcale nie musi być problematyczną koniecznością. Wręcz przeciwnie, przystępna forma nauki i opieranie się na aktualnych przepisach prawnych to wymierne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego pracodawcy.

Możesz również polubić…